Pharmal | Doplňky stravy Pharmal

Ekzémy

Ekzémy

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je kožní zánět většinou alergického původu. Projevuje se chronickým svědivým zánětem kůže způsobeným alergickou reakci nebo nealergicky (suchost a podráždění kůže). Zánět rozhodně není infekční, takže se nemusíte bát fyzického kontaktu s osobou, která atopickým ekzémem trpí.

Přesné příčiny vzniku atopického ekzému dodnes nejsou známy. V podstatě se jedná o odlišnou reakci organismu na vnější a vnitřní vlivy, kdy kožní, imunitní a nervový systém nefungují tak, jak by správně měly

Pro atopický ekzém je častá vrozená predispozice, přičemž genetický dárce nemusel mít nemoc rozvinutou. Zda se ekzém projeví nebo ne, záleží na souhře vnitřních a vnějších faktorů, které nazýváme provokační faktory. Ty jsou schopny ekzém z klidového stádia přeměnit do aktivního stavu.

Provokačními faktory jsou alergeny (roztoči, prach, pyl, plísně, bakterie, některé kovy a kosmetické přípravky), infekce a chronické záněty, některé potraviny, špatný psychický stav, hormonální výkyvy (často menstruace nebo po porodu) a zhoršené klima. Provokačním faktorům je radno se vyvarovat, ikdyž si myslíte, že tímto onemocněním netrpíte. Sklon k ekzému je totiž doživotní, takže jej není možné dnešní medicínou vyléčit, aby se neopakoval.

Při jakýchkoli příznacích atopického ekzému je namístě navštívit dermatologa, a po konzultaci s ním začít domácí léčbu s volně prodejnými prostředky zvanými emoliencia. Jedná se o krémy, gely, mléka a koupelové oleje, které pokožku promastí, dodají jí potřebnou vodu, zvláční ji a ochrání proti vnějším vlivům.

Produkty
Více informací

Péče o klouby

Artróza (odborně označováná jako osteoartróza) je chronické degenerativní onemocnění, které může postihovat jakýkoli kloub, nejčastěji však velké nosné klouby dolních končetin, drobné klouby rukou a páteř.

Křečové žíly

Více informací