Pharmal | Doplňky stravy Pharmal

Klouby

Artóza

Artróza (odborně označováná jako osteoartróza) je chronické degenerativní onemocnění, které může postihovat jakýkoli kloub, nejčastěji však velké nosné klouby dolních končetin, drobné klouby rukou a páteř. Z hlediska frekvence nemocných artróza představuje nejčastější kloubní onemocnění a vyskytuje se hlavně u jedinců starších věkových skupin.

Postihuje až 12% populace. V kategorii 65 až 74 lékaři zjišťují různé formy osteoartrózy u 90% pacientů.

Artóza však není jen průvodním znakem stárnutí, ale postihuje i mladé lidi, především sportovce, těžce fyzicky pracující a také pracovníky se sedavým zaměstnáním. Prvé artrotické změny lze diagnostikovat ve věku kolem dvaceti let.

Příznaky artrózy

Příznaky onemocnění závisí na lokalizaci a stadiu postižení. Základními projevy jsou bolest a ztuhlost postiženého kloubu, později i omezená hybnost, nestabilita a deformita kloubu. Zhrubění kloubní struktury je podmíněné tvorbou kostních výrůstků. Další projevy jsou specifické podle místa postižení.

U kolenních kloubů je typická námahová bolest, obvykle při chůzi po nerovném terénu, do schodů nebo ze schodů. Bolest má startovací charakter – to znamená, že ji nemocný pociťuje při prvních krocích hned ráno nebo po delším sezení. Po rozchození bolest ustane, ale po větší námaze se znovu objeví a může se objevit i otok. U kyčelních kloubů je bolest lokalizovaná v třísle a může vystřelovat až do křížové kosti nebo do zevní části stehna. Charakteristické je kulhání podmíněné bolestí. Po ránu a po delším odpočinku pacienti vnímají ztuhlost kyčle. V pokročilejších stadiích bývá bolest klidová i noční.

Aktivní látky - klouby

Glukosamin sulfát a chondroitin sulfát

Glukosamin sulfát a chondroitin sulfát jsou základními stavebními složkami kloubní chrupavky a ostatních pojivových tkání - kostí, šlach a vazů. Jsou nezbytné pro jejich řádnou stavbu, zachování pružnosti a pohyblivosti kloubů.

Boswellia serrata

Extrakt Boswellia serrata podporuje pružnost kloubů.

Kolagen typu I

Kolagen typu I se kromě organických částí kostí nachází také například ve šlachách či kůži.

Kolagen typu II

Kolagen typu II je jednou ze základních stavebních součástí kloubní chrupavky.

Vitamin C

Vitamín C přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek a kostí.

MSM (methylsulfonylmethan) je zdrojem organicky vázané síry, která je v lidském těle velmi hojně zastoupena, např. i jako součást disulfidických můstků mezi bílkovinnými vlákny kolagenu.

Proteoglykany tvoří spolu s kolagenem pevnou a zároveň pružnou základní hmotu kloubních chrupavek.

Režimová opatření při bolestech kloubů

  • Pokud máte nadváhu, je třeba ji snížit. Nadváha zatěžuje klouby, které se více opotřebovávají.
  • Rekreačně sportujte – sporty, které příliš nezatěžují klouby, je chůze (doporučovaná je i s trekingovými holemi), plavání, běžecké lyžování a spinning, jízda na kole či rotopedu nebo půlhodinové procházky dvakrát denně.
  • Sportujte v botách určených pro daný druh sportu.
  • Přiměřený pohyb je důležitý, protože v kloubu, který se hýbe, dochází k pohybu kloubní tekutiny, která kloub promazává, zvlhčuje a vyživuje chrupavku.
  • Omezte sporty na parketách nebo palubové podlaze jako např. squash, basketbal, florbal apod. Tyto sporty zatěžují klouby a mohou zvýšit jejich bolestivost.
  • Klouby po 40. roce věku jsou u části populace velmi citlivé na chlad – zejména v zimě nebo např. po sportování je třeba dbát na to, abyste neprochladli.
Produkty
Více informací

Péče o klouby

Artróza (odborně označováná jako osteoartróza) je chronické degenerativní onemocnění, které může postihovat jakýkoli kloub, nejčastěji však velké nosné klouby dolních končetin, drobné klouby rukou a páteř.

Křečové žíly

Více informací